Artykuł sponsorowany

Jednokomorowe czy dwukomorowe? Jakie szambo betonowe wybrać?

Jednokomorowe czy dwukomorowe? Jakie szambo betonowe wybrać?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na budowę domu jednorodzinnego. Jednym z kluczowych aspektów, na które należy zwrócić uwagę podczas tego procesu, jest odpowiednie zagospodarowanie odpadów. W przypadku braku kanalizacji, konieczne jest zainstalowanie szamba betonowego. Wśród dostępnych na rynku rozwiązań można wyróżnić dwa główne typy - jednokomorowe i dwukomorowe. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć zalety i wady obu tych rozwiązań oraz pomóc w wyborze odpowiedniego szamba betonowego.

Budowa i funkcjonowanie szamb betonowych

Szambo betonowe to szczelny zbiornik, który służy do gromadzenia ścieków bytowo-gospodarczych. Wykonane są zazwyczaj z wysokiej jakości betonu, co zapewnia ich trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne. Szambo betonowe może być jednokomorowe lub dwukomorowe, a jego pojemność dobierana jest indywidualnie do potrzeb gospodarstwa domowego.

Szambo jednokomorowe

Szambo jednokomorowe składa się z jednego zbiornika, do którego spływają wszystkie ścieki z domu. Główną zaletą tego rozwiązania jest jego prostota i niższy koszt w porównaniu z szambem dwukomorowym. Szambo jednokomorowe jest łatwiejsze w montażu i nie wymaga dodatkowych instalacji, co przekłada się na szybszy czas realizacji inwestycji. Jednakże, w przypadku szamba jednokomorowego istnieje większe ryzyko zanieczyszczenia gruntu i wód gruntowych, gdyż ścieki nie są poddawane procesowi separacji. Co więcej, konieczność częstszego opróżniania zbiornika może generować dodatkowe koszty eksploatacyjne.

Szambo dwukomorowe

Szambo dwukomorowe składa się z dwóch zbiorników połączonych ze sobą. W pierwszej komorze gromadzone są tzw. ścieki ciężkie, zawierające osady stałe, które opadają na dno zbiornika. Woda przepływa następnie do drugiej komory, gdzie dochodzi do separacji tłuszczów i olejów. Tak oczyszczona woda może być odprowadzana do gruntu lub do oczyszczalni przydomowej. Główną zaletą szamba dwukomorowego jest lepsza ochrona środowiska, gdyż proces separacji zmniejsza ryzyko zanieczyszczenia wód gruntowych i gleby. Ponadto, szambo dwukomorowe wymaga rzadszego opróżniania, co przekłada się na niższe koszty eksploatacyjne. Warto jednak zwrócić uwagę, że szambo dwukomorowe jest droższe w zakupie i montażu niż jednokomorowe. Ponadto, jego prawidłowe funkcjonowanie wymaga regularnej kontroli i konserwacji.

Wybór odpowiedniego szamba betonowego

Przy wyborze odpowiedniego szamba betonowego w Opolu warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, należy ocenić indywidualne potrzeby gospodarstwa domowego, takie jak liczba mieszkańców czy ilość generowanych ścieków. Po drugie, warto zwrócić uwagę na warunki gruntowe oraz możliwości techniczne. Jeśli priorytetem jest ochrona środowiska i minimalizacja ryzyka zanieczyszczenia gruntu, warto zainwestować w szambo dwukomorowe. W przypadku ograniczonego budżetu oraz braku możliwości montażu dodatkowych instalacji, rozwiązaniem może być szambo jednokomorowe. 

Ostatecznie, decyzja o wyborze odpowiedniego szamba betonowego powinna być poparta konsultacją z fachowcem.